Litwa jest Państwem, z którym Polacy mają wiele wspólnego, dlatego po dziś dzień, można napotkać się na wiele historycznych miejsc, które związane są z rodakami, mieszkającymi poza granicami ówczesnego kraju. Chyba każdy, nawet najmniejszy Polak, interesujący się historią kraju wie, że Wilno, należało niegdyś do Polski, dlatego na terenie miasta, znajduje się wiele punktów, lokali oraz mieszkań, ściśle związanych z Polską. Jednym z miejsc, jest zespół cmentarny, zlokalizowany w Wilnie. Dlaczego, oraz dla kogo powstał słynny cmentarz na Rossie?
Zespół cmentarny na Starej i Nowej Rossie.
W 1801 roku, w Wilnie, otworzono zespół cmentarny, który nazywany był cmentarzem na Rossie. Miał być miejscem pochówku polskich katolików, zamieszkujących niegdyś teren Wilna. Niestety, z biegiem czasu, zaczęło brakować miejsc, dlatego rozbudowano mogiłę o kolejny cmentarz, zlokalizowany po drugiej stronie ulicy, oraz powstał cmentarz wojskowy. W 1840 roku, na terenie cmentarza, wybudowana została neogotycka kaplica, która przyczyniła się, do ograniczenia pochówków. Prawo, do cmentarza, miały tylko bogate, oraz zasłużone rodziny.
Po opuszczeniu przez Polaków Wilna, część grobów została rozkradziona, lub zdewastowana. Z wielu mogił, zrobiono magazyny, a jeszcze w innych, otworzono warsztaty oraz punkty usługowe. Choć może wydawać się to dziwne, precedens ten, trwał na prawdę długo. Dewastacja zmniejszyła się, w momencie wpisania cmentarza na listę zabytków, choć w dalszym ciągu można było zaobserwować nowe, duże zniszczenia płyt nagrobnych, oraz naruszenia mogił.
W obecnej chwili, zespół cmentarny na Nowej oraz Starej Rossie, doglądany jest przez Społeczny komitet Opieki nad Starą Rossą. Ich praca, przyczyniła się do powstania internetowej strony, na której zobaczyć można aktualne zdjęcia cmentarza, zapoznać się z listą pochowanych na nim osób, oraz zobaczyć nagrobki zasłużonych Polaków, pogrzebanym na terenie cmentarza. Każdy Polak, który zdecyduje się na zwiedzanie Wilna, koniecznie powinien zwiedzić również to wyjątkowe miejsce, gdzie spoczywają rodacy.