Nauka gry w szachy dla dzieci – czy to dobry pomysł?

Free-Photos / Pixabay

Szachy – gra logiczna dla każdego

Nauka gry w szachy dla dzieci to świetny pomysł na spędzanie przez nie wolnego czasu. Szachy uczą obiektywnego i zarazem logicznego myślenia, kształtują w młodym człowieku cierpliwość i odpowiedzialność za podjęte wcześniej decyzje, a także opanowanie. To gra, która uczy, aby nie lekceważyć nigdy nikogo, żadnego przeciwnika oraz, że za ewentualną przegraną odpowiedzialny jest tylko i wyłącznie gracz, żadne inne okoliczności.

Szachy są grą planszową, strategiczną, która jest jedną z najstarszych gier. Posiada wieloletnią tradycję, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski lata temu uznał je za dyscyplinę sportową. I mimo to, że szachy wydają się skomplikowaną grą dla dorosłych, świetnie radzą sobie z nią już kilkulatki. Jak to możliwe?

Proste zasady

Zasady gry w szachy są na tyle proste, że już kilkulatek potrafi poradzić sobie z nimi. Przykładem na to jest mistrz Bobby Fischer, który w wieku sześciu lat przeczytał załączoną do szachownicy instrukcję i pojął wszystko tak dobrze, że rozpoczął rozgrywkę. Nauczyciele tej szlachetnej dyscypliny twierdzą, że już czterolatek jest w stanie doskonale poradzić sobie z grą w szachy.

Szachy dla dzieci muszą stronić jednak od nadmiernej rywalizacji i ambicji. Mają być zabawą, podczas której w dziecku rozwiną się strategiczne umiejętności. Dziecko musi zrozumieć, że przegrana nie jest końcem świata, a wygrana nie oznacza pogardy dla przeciwnika.

Korzyści z gry w szachy

Królewska gra zawiera sporo elementów wychowawczych. Kształtuje w dzieciach cechy charakteru prowadzące do zwycięstwa, które przydają się nie tylko w sporcie, ale także (i przede wszystkim) w życiu. Dzieci, które opanowały grę w szachy zdecydowanie lepiej radzą sobie z panowaniem nad sobą, są wytrwałe.

Zdają też sobie sprawę z tego, że każda decyzja niesie za sobą konsekwencje. Gracze nie lekceważą przeciwnika, niezależnie od tego, czy jest od nich starszy, młodszy, wyższy, czy niższy – każdy może z nimi zwyciężyć. I to jest właśnie magia szachów.