Każdy z nas powinien posiadać środki finansowe na czarną godzinę. W życiu jesteśmy narażeni na szereg niespodzianek. Spokój i pewność jutra to poczucie, które potrafi być bardzo mylące. Warto jest więc oszczędzać, żeby móc finansowo sprostać wymaganiom trudnych czasów. Ciekawym rozwiązaniem, które może ułatwić oszczędzanie są obligacje skarbowe. Czy warto z nich korzystać? Co trzeba zrobić, żeby je zakupić? O tym w poniższym tekście.
Obligacje skarbowe to dłużny papier wartościowy, który emitowany jest przez polski rząd. Jego wykup w ustalonym terminie gwarantowany jest przez państwo. Może być to postrzegane jako zaleta przez te osoby, które nie mają zaufania do sektora bankowego. W momencie nabycia obligacji skarbowej naszym dłużnikiem nie staje się bank, lecz rząd. Cena emisyjna obligacji to 100 złotych. Dostępne są obligacje o bardzo różnym terminie i oprocentowaniu. Najkrótszy termin, na który można zakupić obligację wynosi trzy miesiące. Obligacje z najdłuższym terminem wykupu mają postać obligacji dziesięcioletnich i dwunastoletnich. Oprocentowanie obligacji skarbowych rośnie wraz z terminem ich zapadalności. Zmienia się ono na bieżąco. W krótkim okresie nie jest ono zbyt konkurencyjne w porównaniu z tradycyjnymi produktami bankowymi. Obligacje wieloletnie mają oprocentowanie, którego wielkość nieco wykracza poza oprocentowanie lokat czy kont oszczędnościowych. Aktualne oprocentowanie obligacji możemy sprawdzić na stronie obligacjeskarbowe.pl. Jak zakupić obligacje skarbowe? Operatorem, który zajmuje się sprzedażą obligacji skarbowych jest Bank PKO BP. Zakupu możemy dokonać w stacjonarnych placówkach banku. Osoby, które cenią sobie minimum formalności z pewnością ucieszą się z możliwości zakupu obligacji skarbowych przez infolinię i stronę internetową.
Podsumowując, obligacje skarbowe są ciekawą alternatywą dla osób, które poszukują efektywnych form oszczędzania pieniędzy. W dłuższym okresie zapewniają one nieco wyższe oprocentowanie w porównaniu z tradycyjnymi produktami oszczędnościowymi, które oferowane są przez banki. Łatwość zakupu obligacji sprawia, że jest to propozycja, która jest godna rozważenia.