Jak przygotować się do matury i nie zwariować

JESHOOTS-com / Pixabay

Matura to dla wielu osób bardzo ważny egzamin w życiu. Dzięki pozytywnemu wynikowi możesz dostać się na wymarzone studia, spełnić swoje marzenia, podnieść poczucie własnej wartości albo po prostu otrzymać tak zwany papier który może przydać się w życiu zawodowym. Niezależnie od tego w jakim celu podchodzisz do egzaminu maturalnego możesz odczuwać stres a może nawet strach przed tym co cię czeka. Znajomi, członkowie rodziny którzy mają już ten egzamin za sobą mówią najczęściej że nie ma się czego obawiać bo to nic strasznego i mają rację chociaż w momencie przygotowań pewnie ciężko ci w to uwierzyć i nie chcesz słuchać takich opinii. Zawsze łatwiej jest o czymś mówić jeśli już ma się to za sobą. W każdym razie abyś i ty za jakiś czas potwierdzał, że egzamin maturalny nie jest taki trudny jak się wydaje powinieneś odpowiednio się do niego przygotować.
Jako że od egzaminie maturalnym mówi się uczniom szkół średnich właściwie od rozpoczęcia pierwszej klasy rośnie on do rangi wielkiego potwora i strasznego czasu, a dodatkowo młodych ambitnych ludzi dobija się faktami iż na studiach taka matura będzie odbywała się co semestr tylko nazwa będzie inna ponieważ na studiach sesja to taka mniejsza matura. Na początku postaraj się odciąć od takich opinii, przekaż ludziom którzy cię tylko straszą i stresują że w tym czasie potrzebujesz bardziej wsparcia niż dołowania. Oczywiście stres związany z maturą jest całkowicie naturalny i zrozumiały ale nie warto już w trakcie przygotowań nastawiać się do całej sprawy negatywnie. Możesz podejść do tego bez stresu i pomyśleć o tym w ten sposób że egzamin maturalny to nie jedyna słuszna droga do osiągnięcia spełnienia zawodowego. Opracuj sobie kilka wariantów działania co możesz zrobić po maturze i jak chcesz wykorzystać fakt zdani egzaminu, ale również nie zapominaj o innych ścieżkach rozwoju jak na przykład studium policealne, różnego rodzaju ciekawe kursy pozwalające zdobyć kwalifikacje do wykonywania naprawdę dobrych zawodów. Jeśli masz w swojej głowie kilka możliwych planów działania w swoim życiu to gwarantuję ci, że zawsze znajdzie się sposób na osiągnięcie marzeń i celów.
Jeśli już nastawisz się pozytywnie i uświadomisz sobie iż posiadanie zdanej matury nie zapewnia wielkiej kariery a niepowodzenie na egzaminie to nie koniec świata przemyśl czy i jakie przedmioty dodatkowe chcesz zdawać na egzaminie. Przedmioty dodatkowe mogą być dodatkowym atutem przy składaniu dokumentów na wymarzoną uczelnię albo ciekawym sposobem na sprawdzenie siebie i swojej wiedzy oraz poszerzenie horyzontów.
Jeśli wszystko powyższe masz już opracowane a więc różne ścieżki rozwoju oraz zdrowe podejście do egzaminu maturalnego i wybrane przedmioty dodatkowe możesz przejść do opracowania planu działania. Może wydawać się że materiał do opanowania jest ogromny a ty nie pamiętasz większości z ważnych informacji z ostatnich lat edukacji. Nie myśl tak ponieważ tylko się zniechęcasz. Spróbuj pomyśleć o tym w ten sposób, że dasz z siebie wszystko aby mieć w głowie potrzebne informacje i opracujesz jak najwięcej materiału do nauki i jeśli się uda to świetnie, ale jeśli coś pójdzie nie tak po prostu spróbujesz to poprawić. Biorąc pod uwagę że tydzień ma siedem dni a ty chcesz mieć poza nauką jeszcze czas dla siebie, warto opracować plan działania. Pamiętaj o odpoczynku gdyż to właśnie wypoczęty umysł chłonie wiedzę najlepiej. Przedstawię ci przykładowy plan nauki który pozwoli ci zdać egzamin maturalny. Po szkole zjedz pełnowartościowy posiłek i pozwól sobie na odpoczynek na przykład trwający godzinę. Następnie ucz się do egzaminu z danego przedmiotu. Każdy dzień tygodnia możesz przeznaczyć sobie na inny przedmiot, to bardzo dobry system pozwalający poświęcić ci się w pełni każdego dnia przyswajaniu wiedzy z konkretnej dziedziny. Zadbaj o to aby miejsce do nauki było odpowiednie.

Jeśli masz taką możliwość ucz się w pomieszczeniu gdzie możesz być sam co pozwoli ci się skupić. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie aby nie szkodzić swoim oczom i nie powodować ich zmęczenia. Światło powinno być żółte i dobrze oświetlać miejsce pracy. Odpuść sobie białe mocne światło, które razi w oczy i powoduje pieczenie oraz dyskomfort. Nie zapominaj też o drobnych przyjemnościach w trakcie nauki jak na przykład ulubiona herbata, kakao czy inny napój ponieważ to pozwoli ci uprzyjemnić sobie chwile nauki i będzie dodawać potrzebnej ci energii. Jeśli już zasiadłeś do nauki skup się na opracowywaniu materiału i nie rozpraszaj się telewizorem, komputerem czy telefonem. Postaraj się poświęcić ten czas jak najbardziej na przygotowania do egzaminu. Jeśli poświęcisz około cztery godziny dziennie na przygotowania do matury zdasz egzamin z lepszym niż średnie wyniki. Cztery godziny nauki o to jednak wyzwanie dla organizmu więc nie zapominaj o przerwach. Wstań czasami i przejdź się na spacer albo rozciągnij mięśnie lub zjedz zdrową przekąskę. Jako że czas przygotowań do matury to mimo wszystko stres pozwól sobie na chociaż jeden dzień odpoczynku w tygodniu w którym poświęcisz czas całkowicie dla siebie lub bliskich i zrobisz to co lubisz. Zachowaj zdrową granicę i nie przesadzaj ponieważ twoje zdrowie psychiczne jak i fizyczne jest najważniejsze. Nie zapominaj o powtórkach materiału który opracowywałeś w poprzednich dniach, to pozwoli ci sprawdzić co już umiesz a nad czym powinieneś popracować.
Powyższy system pracy w przygotowaniach do egzaminu maturalnego jest skuteczny a jednocześnie niezbyt skomplikowany i pozwalający zachować zdrową równowagę. Mam nadzieję że przetrwasz ten czas, zdasz egzamin a to pozwoli ci spełnić twoje plany i za kilka miesięcy stwierdzisz, że faktycznie nie było się czym aż tak stresować.