Każdy właściciel łodzi wie, że silnik powinien być najwyższej jakości. Dobry silnik zaburtowy do jachtu odznacza się starannym wykonaniem, które zapewni mu doskonałe funkcjonowanie przez całe lata.
Silnik zaburtowy – czym jest?
Silnik zaburtowy jest lekki, montuje się go na pawęży lub w studzience kokpitowej. Jest dwu lub czterosuwowy, ma zapłon iskrowy. Charakteryzuje się łatwym montażem i prostą obsługą, ale jest niestety bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne.
Typy silników zaburtowych
Kupujący łódź może wybrać silnik elektryczny lub spalinowy. Ten pierwszy jest lżejszy i bardziej ekologiczny. Pracuje bardzo cicho, a montaż jest prosty. Nie wymaga wymiany oleju i chłodzenia. Jeżeli chodzi o wady, to akumulator wymaga częstego ładowania. Standardowy akumulator o pojemności 100 Ah może pracować do 12 godzin. Po tym następuje długie ładowanie. Ma niewielką moc, dlatego doskonale nadaje się do napędu lekkich łodzi. Sprawdzi się jako napęd małych łodzi żaglowych.
Natomiast spalinowy silnik zaburtowy jest lepszym rozwiązaniem dla jachtów. Cechuje go małe zużycie paliwa, nietrudną konserwacją oraz tanim serwisowaniem.
Pytania – Jaką moc silnika wybrać? Jaką śrubę silnika wybrać?
Najlepszym wyborem będzie silnik zaburtowy charakteryzujący się większą pojemnością w stosunku do masy łodzi, ponieważ przyda się ona podczas, np. niekorzystnych warunków pogodowych. Jednak wyższa moc wiąże się ze zwiększonym zużyciem paliwa, przez co użytkowanie będzie droższe. Głównymi parametrami charakteryzującymi silnik zaburtowy jest: moc wyrażana w kilowatach lub koniach mechanicznych, a także prędkość obrotowa silnika.
Śrubę silnika zaburtowego dobiera się do rodzaju jednostki pływającej i jej wyporności. Śruba powinna być dopasowana tak, aby silnik mógł pracować w swoim optymalnym zakresie obrotów. Źle dobrana śruba silnika wiąże się z szeregiem niepożądanych skutków. Może spowodować przeciążenie silnika.
Przy kupnie należy rozważyć możliwe opcje tak, aby cieszyć się optymalną mocą silnika oraz rozsądnymi kosztami użytkowania łodzi.